?????-????-?????-??-?????

یکی از دغدغه‌های دانشجویان ایرانی در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان این است که شانس اخذ پذیرش خود را بدانند تا بتوانند با خیال آسوده تری دانشگاه مقصد خود را برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب کنند.

آنچه دید درستی از میزان شانس قبولی در یک دانشگاه آلمانی به دانشجویان خارجی می‌دهد، اطلاع از حداقل معدل مطلوب جهت اخذ پذیرش در دانشگاه آلمانی است.

سیستم نمره‌دهی نظام آموزشی آلمان

در سیستم آموزشی آلمان، نمرات دروس در بازه ۱ تا ۶ قرار میگیرند و لذا معدل نیز در بازه ۱ تا ۶ قرار خواهد گرفت. در این بازه نمره ۱ (یا معدل ۱) بهترین و نمره ۶ (یا معدل ۶) کمترین نمره است.

کمترین نمره مطلوب که شما میتوانید در یک درس کسب کنید، نمره ۴ است و نمرات کمتر از ۴ یعنی نمراتی که در بازه ۴ تا ۶ قرار میگیرند مردود محسوب میشوند.

اکثر دانشگاه های آلمانی علاقه‌مند به جذب دانشجویانی هستند که دارای معدل بالاتر از ۲.۵ باشند یعنی دانشجویانی که معدل آنها در بازه ۱ تا ۲.۵ قرار میگیرد.

نحوه محسبه معدل ایران به معدل آلمان

اما چگونه میتوانیم معدل خود را به معادل آن در سیستم آموزشی آلمان تبدیل کنیم.

برای این منظور، دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده اند کافیست تا از فرمول زیر برای تبدیل معدل خود به معادل آن در سیستم آموزشی آلمان استفاده کنند:

A=3*[(X-Y)/(X-Z)]+1

که در آن

A: نمره معادل در سیستم آلمان

X: بیشترین نمره قابل کسب در یک درس

Y: معدل متقاضی

Z: کمترین نمره‌ای که منجر به پاس شدن یک درس میشود

به عنوان مثال دانشجویی که در رشته مهندسی با معدل ۱۵ فارغ‌التحصیل شده باشد در سیستم آلمانی دارای معدل A=3*[(20-15)/(20-10)]+1=2.5 است.

چنانچه قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارید، برای بررسی شرایطتان کافیست فرم ارزیابی ویزای تحصیلی را تکمیل و ارسال کنید. جواب ارزیابی طی مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت از طریق ایمیل و یا واتس اپ برای شما ارسال خواهد شد.