تحصیل در سوئد

مزایای تحصیل در سوئد و هزینه‌های زندگی

تحصیل در منطقه اسکاندیناوی به‌خصوص کشور سوئد از رویاهای این روزهای دانشجویان هست.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سفیران سروش سعادت، کشور سوئد دارای سابقه طولانی و افتخار آموزش تعالی دانشگاهی هست که با وجود جمعیت نسبتاً کمی که دارد، محل تمرکز برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان هست.

سیستم آموزش عالی در سوئد به‌عنوان یکی از بهترین‌های جهان است. دانشگاه‌های این کشور به‌خوبی با نیازهای دانشجویان بین‌المللی سازگار است و به‌طور مداوم در رده‌های برتر جهان برای مهارت انگلیسی قرار دارد. شبکه‌های گسترده‌ای حمل‌ونقل در این کشور از سایر امتیازات حائز اهمیت هست.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل در سوئد به‌صورت قانونی کار کنند و پس از اتمام تحصیلات می‌توانند برای کار در این کشور اقدام کنند. امروزه تحصیل در سوئد با عنوان‌های تحصیل بدون مدرک زبان و یا تحصیل رایگان نیز برای دانشجویان خارجی شناخته‌ شده است.

تحصیل در دوره‌های زبان انگلیسی در ترم‌های متوالی در سال باعث دوچندانی تحصیل در سوئد برای متقاضیان نیز شده است. تحصیل رایگان در سوئد از دیگر موارد حائز اهمیت هست که در این باب می‌توان به فرآیند بولونیا اشاره داشت. ساختار آموزش در سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا رایگان است اما دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور می‌بایست هزینه‌های تحصیل را پرداخت کنند.

آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل رایگان در اتحادیه اروپا و یا تحصیل با هزینه‌های تحصیل پائین می‌باشند، گزینه‌هایی نظیر آلمان، اتریش، نروژ و فرانسه نیز مهیا هست که حتی تحصیل برای دانشجویان خارجی نیز رایگان هست.

مطالعه پزشکی در دانشگاه‌های معتبر پزشکی جهان از سایر مواردی هست که هر ساله مورد استقبال نیز قرار گرفته است. تحصیل پزشکی در سوئد نیز از این قانون مستثنی نمی‌باشد. فارغ‌التحصیلان این کشور از جایگاه علمی بالایی و مجهزی نیز برخوردار می‌باشند.

بدین منظور تحصیل پزشکی سوئد فرصتی عالی در باب تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و عالی هست.

طول دوره تحصیل پزشکی در کشور سوئد ۵ سال است و دانشجویان باید پس از اتمام تحصیل در دانشگاه‌ها، دوره‌های کارآموزی را در بیمارستان‌های این کشور به میزان ۱۸ ماه سپری کنند.

یکی از اصلی‌ترین مواردی که در خصوص تحصیل پزشکی می‌بایست دانشجویان به آن دقت کنند، زبان تحصیل است.

زبان تحصیل به در کشور سوئد در شاخه پزشکی زبان سوئدی است. اشخاص متقاضی تحصیل در سوئد می‌بایست با در نظر گرفتن شرایط ورود به این دوره‌ها نسبت به این امر اقدام کنند از سایر موارد حائز اهمیت در باب اخذ پذیرش پزشکی در کشور سوئد، معدل بالای ۱۶ متقاضیان هست.

از دیگر موارد ارائه مدرک زبان سوئدی هست که دانشجویان می‌بایست مدرک زبان سوئدی را ارائه دهند. زبان انگلیسی نیز از سایر مواردی هست که دانشجویان تحصیل پزشکی در سوئد می‌بایست به آن مسلط باشند و همین مورد باعث شده است که تحصیل پزشکی در کشور سوئد در قیاس با تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در سایر کشورهای انگلیسی‌زبان قرار گیرد.

کشور کانادا از سایر انتخاب این روزه افراد در خصوص تحصیل پزشکی هست که هرساله با استقبال زیاد متقاضیان نیز مواجه شده است. هزینه تحصیل پزشکی در کشور سوئد بدین‌ صورت هست:

همان طور که در جدول مشاهده می‌شود میزان هزینه تحصیلی سالیانه در مقطع لیسانس پزشکی ۱۸۰،۰۰۰ کرون تقریبا معادل ۱۸،۰۰۰ یورو و هزینه تحصیلی سالیانه برای مقطع فوق لیسانس پزشکی ۲۰۰،۰۰۰ کرون تقریبا معادل ۲۰،۰۰۰ یورو می‌باشد.

آگاهی از هزینه‌های زندگی از سایر مواردی هست که دانشجویان در خصوص تحصیل در کشور مقصد می‌بایست در نظر داشته باشند. هزینه‌های زندگی در هر کشوری ارتباط مستقیمی به سبک زندگی شخصی هر فرد دارد.

استاندارد زندگی در کشور سوئد بالا است و در این کشور نظام مالیاتی معقول و برابر است. نظام عادلانه توزیع ثروت و هزینه‌های پائین در بخش‌های آموزش و درمان از سایر پهن‌های مثبت در باب زندگی در کشور سوئد هست.

بیشترین هزینه زندگی در سوئد مربوط به هزینه مسکن هست که به‌طور میانگین ۳۰% از میزان حقوق یک فرد را شامل می‌شود.

زندگی در حومه شهر استکهلم به طبع راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر برای متقاضیان خارجی هست و درمجموع می‌توان گفت که هزینه زندگی در این بخش مقرون‌به‌صرفه تر هست و همین موضوع باعث تراکم درصد بالایی از افراد در این حوزه نیز شده است.

هزینه‌های درمانی در کشور سوئد برای تمامی افراد به‌صورت دولتی است که این مورد توانسته به‌خودی‌خود باعث دوچندانی جذابیت زندگی در سوئد شود.

 درمجموع به‌طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در کشور سوئد ماهانه از ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو هست. هزینه‌بندی در کشور سوئد بدین‌صورت است:

[table “13” not found /]

کشور سوئد از جمله کشورهای گران اتحادیه اروپا است که شاخص هزینه زندگی به میزان ۱۰۶.۶۲% بالاتر از کشور ایران هست. اجاره در سوئد نیز ۵۷.۱۶% نیز بالاتر از ایران است. رتبه‌بندی شهرهای گران در سوئد عبارتند از:

· استکهلم

· گوتنبرگ

· اوپسالا

· مالمو

· لوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 12 =