?????? ????? ?? ????? 1

مهاجرت و سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه به روش های گوناگونی ممکن است و به دو صورت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت میباشد که این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم تفاوت دارند.

پاسپورت ترکیه رتبه ۵۲ را در بین رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است و با این پاسپورت می توان بدون ویزا به ۱۱۳ کشور جهان سفر کرد.

وضعیت ثبت شرکت در ترکیه

از انجا که اخیرا تعداد فزاینده ای از مردم از نقاط مختلف جهان به دلایل مختلف از جمله شروع یک زندگی جدید، کار و یا حتی برای پیدا کردن آرامش خاطر در دوران بازنشستگی خود تصمیم به آمدن به ترکیه می گیرند و در چهارده سال اخیر این کشور به سرعت روند پیشرفت را بخصوص در زمینه اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی طی کرده بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای زندگی و کار و ازجمله ثبت شرکت در ترکیه باشد. خارجیانی که مایل به راه انداختن کسب و کار در ترکیه و یا اقامت در این کشور می باشند باید با جمع آوری مدارک مورد نیاز و بهره گیری از مشاوره حقوقی در این خصوص اقدام به این امر نمایند. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند می توانند برای کسب و کارشان از نیروهای محلی نیز کمک بگیرند، در ترکیه بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و جوان و علاقمند به کار با شرکت های خارجی وجود دارد و ضمن اینکه در سال های اخیر دولت ترکیه سعی بر آن داشته که محدودیت ها را در مورد توسعه سرمایه گذاری های خارجی برداشته و فراهم نمودن شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی را داشته، از این رو کشور ترکیه به خانه ای برای بیشتر از حدود سی و سه هزار شرکت که توسط اشخاص خارجی برپا شده مبدل شده است. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند از انگیزه هایی چون مالیات بر درامد پایین (اخیرا بیست درصد به جای سی وسه درصد) می توانند بهره بگیرند.

 

*قبل از اینکه شروع به فعالیت در ترکیه کنید و از همان ابتدا اجازه اقامت یکساله را دریافت می نمایید.که در صورت راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت در ترکیه این اقامت هرساله تمدید می شود تا بعد از پنج سال که شرکت را فعال نگه داشتید منجر به اقامت دائم شود.

*کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت و بکارگیری یک شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.

چگونگی ثبت شرکت در ترکیه

در ابتدا نیاز به تدوین و ارایه یک برنامه کاری یا بیزنس پلن به کنسولگری ترکیه در کشوری که شهروند آن کشور محسوب می شوید یا در آن کشور اقامت دایم دارید ارایه دهید و پس از گرفتن تاییدیه باید برای گرفتن مجوز برای شروع به فعالیت در ترکیه به تایید وزارت کار ترکیه نیز برسد. از آنجا که در ترکیه قانون سرمایه گذاری خارجی بر مبنای شرایط برابری است اجازه می دهد که سرمایه گذاران بین المللی از همان حقوق و تعهداتی که سرمایه گذاران داخلی دارا می باشند برخوردار باشند.

وقتی که شما برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام می نمایید باید موارد زیر را انجام دهید:

ارایه فرم اساسنامه شرکت وانتخاب نام تجاری برای شرکت که باید از طریق سیستم مرسیس (سیستم ضبط رجیستری مرکزی) انجام شود. مرسیس یک سیستم اطلاعات مرکزی برای انجام فرایندهای رجیستری تجاری و ذخیره سازی و ثبت داده ها و اطلاعات در رجیستری اداری الکترونیکی دولت ترکیه می باشد و بر این اساس به کسانی که برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام می کنند یک شماره فایل مختص به آن فرد تعلق می گیرد تا بعد از آن به پروسه تکمیل مدارک و ثبت شرکت بیانجامد.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

ارایه چهار نسخه کپی از گواهی محضری و رسمی از سردفتر اسناد رسمی بهمراه نسخه اصلی آن و برای شخص اصلی و هر سهامدار واقعی شرکت ارایه اصل پاسپورت و دو نسخه کپی پاسپورت، در صورتیکه شریک یک نهاد قانونی باشد ارایه گواهی فعالیت نهاد قانونی بعنوان سهامدار که توسط مقامات مربوطه در کشور ترکیه صادر شده که باید حاکی از اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی آنها باشد.

ارایه کارت هویت مدیران شرکت که در سردفتری به تایید رسیده.

داشتن تمکن مالی مناسب با زمینه فعالیت شرکت و پرینت حساب مبنی بر تامین هزینه ی زندگی و مخارج شخص اصلی و همراهان او درکشور ترکیه

تعیین زمینه فعالیت شرکت

مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره شناسایی مالیات بالقوه (شماره مالیاتی)

تعیین مدیر شرکت و تعیین و ثبت آدرس شرکت که توسط بازرسان اداره دارایی بازدید و به تایید می رسد

مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت و بعد دادن آگهی و چاپ در روزنامه رسمی

دریافت کارت بازرگانی

افتتاح یک حساب بانکی بنام شرکت

معرفی یک فرد بعنوان حسابدار یا مشاور مالی شرکت که حقوق این شخص با توجه به حجم فعالیت های تجاری در شرکت مربوط است.

 

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه

اجازه اقامت کوتاه مدت برای خارجیان

برای درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت، خارجیانی که املاک و مستغلات در ترکیه دارند یا قصد راه اندازی یا پیوستن به تجارت یا کسب و کار در ترکیه را دارند، مدارک زیر را در اختیار اداره مهاجرت مربوطه از طریق سیستم اقامت الکترونیکی قرار میدهد. اجازه اقامت کوتاه مدت برای حداکثر دو سال به عنوان یک اصل صادر می شود مجوز اقامت در صورت عدم استفاده بیش از شش ماهه منقضی میگردد

فرم اولیه

فرم درخواست مجوز اقامت

اصل و کپی پاسپورت یا سند مسافرتی

چهار عکس بیومتریک

اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت

مالکیت محل اقامت متقاضی

یک نامه  دعوت نامه یا اسناد صادر شده توسط شخص / تجارت که با آن تماس گرفته می شود

**بیمه معتبر پزشکی (یکی از موارد زیر باید باشد):

اثبات دسترسی به خدمات بهداشتی در ترکیه در محدوده موافقتنامه های اجتماعی دو جانبه

اسناد ارائه شده توسط مؤسسه ی تأمین اجتماعی

بیمه خصوصی

اجازه اقامت طولانی مدت برای خارجی ها

برای اجازه اقامت طولانی مدت، خارجیانی که مستمر در ترکیه حداقل هشت سال اقامت داشته اند، باید مدارک زیر را به اداره مهاجرت مربوطه :(Göç İdaresi) ارسال کنند

۲.۱ فرم

فرم درخواست مجوز اقامت

اصل و کپی پاسپورت یا سند مسافرتی

کپی سند مجوز اقامت قبلی

چهار عکس بیومتریک

اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت


بیمه معتبر پزشکی (یکی از موارد زیر باید باشد):

اثبات دسترسی به خدمات بهداشتی در ترکیه در محدوده موافقتنامه های اجتماعی دو جانبه.

اسناد ارائه شده توسط مؤسسه ی تأمین اجتماعی.

بیمه خصوصی خصوصی معتبر برای حداقل یک سال.

اجازه اقامت طولانی مدت به طور نامحدود صادر می شود. بنابراین هیچ برنامه افزودنی لازم نیست.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

اخذ اقامت کاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه

اخذ کردیت کارت و استفاده از تسهیلات بانک ها

با ثبت شرکت در ترکیه و پس از فعالیت اقتصادی و نشان دادن سود مناسب و مفید بودن این تجارت پس از گذشت یکسال فرد میتواند از بانک کردیت کارت دریافت کند.

    ثبت شرکت در ترکیه بدون داشتن اقامت ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه حتی بدون اقامت نیزممکن است و الزامی برای اخذ اقامت ترکیه قبل از ثبت شرکت در ترکیه نمیباشد.

هزینه ها

هزینه حسابدار

هزینه های کارمند

هزینه اجاره محل دفتر

هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

۲۳درصدمالیات بر اجاره محل کار

هزینه های دفاتر رسمی

  ( معادل ۱۸ % از سود خالص شرکت ) مالیات بر درآمد شرکت

 

خرید ملک

ترکیه در حال حاضر به یکی‌ از پر رونق‌ترین اقتصاد‌های جهان تبدیل شده و ایرانیان در ۲ سال گذشته میلیاردها دلار از سرمایه خود را صرف خرید مسکن و سرمایه گذاری در ترکیه کرده ا‌ند.

اقامت دائم

 دقت داشته باشید که با خرید ملک در ترکیه، علاوه بر اقامت دائم، سرمایه شما پس از گذشت مدتی‌ کوتاه با افزایش قابل توجهی‌ روبرو خواهد شد که همین مساله باعث علاقه بسیاری از هموطنان به خرید ملک در ترکیه شده است.

بر این اساس به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌ گذاری مستقیم حداقل با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند، امتیاز حق شهروندی ترکیه داده می‌شود. پیشتر این میزان سرمایه گذاری حداقل ۲ میلیون دلار بود.

همچنین بر اساس اصلاحیه جدید، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند نیز حق شهروندی اعطا می شود.

به این معنی است که در صورتیکه با خرید ملک در ترکیه با حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، شما میتوانید حق شهروندی ترکیه را دریافت نمایید.

برای دریافت امتیاز شهروندی در ترکیه، میزان حداقل سپرده گذاری سه ساله در بانک های کشور از ۳ میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار آمریکا کاهش یافته.

از آنجا که بیشتر افراد تمایل به خرید آپارتمان در استانبول و گرفتن اقامت دائم ترکیه دارند، تنها شخص خریدار ( همسر خریدار و فرزند زیر ۱۸ سال فرد خریدار ) قادر به اخذ حق شهروندی خواهند بود .(در مدت زمان ۶ ماه)

تفاوت اقامت ترکیه از طریق اجاره یا خرید آپارتمان زیر ۲۵۰ هزار دلاری در استانبول

بنا بر قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه، به افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می‌نمایند اقامت تعلق نمی‌گیرد و همچنین اقامت افرادی که با اجاره ملک اقدام به گرفتن اقامت کرده‌اند تمدید نمی‌شود. اما اقامت ترکیه با خرید خانه ی ۶۵۰هزار tl در استانبول ابتدا اقامت سه ساله و بعد از  ۵ سال اقامت دائم باید به این نکته دقت داشته باشند که این افراد حداقل ۵ سال از زندگی خود را باید در آن منطقه بگذرانند. در نتیجه بهتر است پیش از خرید تجارب کافی در مورد زندگی در ترکیه داشته باشند  است.

پس از پایان ۵ سال از زمان خرید خانه در استانبول، فرد می‌تواند برای دریافت اقامت دائم و گرفتن پاسپورت ترکیه درخواست خود را به اداره مهاجرت ارائه دهد.

برای افرادی که اقدام به خرید خانه در استانبول می‌کنند و اقامت آن‌ها برای دو سال ابتدایی وسپس سه سال ثانویه تمدید می‌شود، احتمال رد شدن درخواست برای گرفتن اقامت دائم وجود ندارد. تمامی افرادی که شرایط بالا را دارا باشند می‌توانند پس از ۵ سال اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه نمایند.

 

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه به مدارک زیر نیاز دارید

سند ملک مورد نظر و تمامی اطلاعات اعم از محل قرارگیری ملک، آدرس آن، مختصات زمین و تاییدیه سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت ملک

مدارک مالک اعم از کارت ملی، پاسپورت و شناسنامنه با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی

پرداخت عوارض شهرداری برای خرید ملک مورد نظر

دو قطعه عکس ۶*۴ از فروشنده و مالک

دو نفر شاهد عادل برای انجام معامله

حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت‌نامه همراه با ترجمه رسمی و تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده

حضور مترجم همزمان در صورت آشنا نبودن به زبان ترکی

 

جمع‌بندی

 

.  یکی از راه‌های گرفتن اقامت در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری یا خرید خانه در کشور ترکیه است

بسیاری از شهرهای تفریحی و توریستی در ترکیه، قیمت‌های مناسبی برای خرید خانه ارائه می‌کنند.

طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی که در سال ۲۰۱۲ تصویب شده است، خرید و تملک اراضی برای تمام اتباع خارجی در کشور ترکیه مانعی ندارد.

.  هر فرد خارجی می‌تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کند

خرید خانه در استانبول با هدف اجاره دادن آن تنها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق باشد.

.  بنا بر قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه، به افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می‌نمایند اقامت تعلق نمی‌گیرد

. بر اساس قوانین جدید، اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در استانبول در یک دوره ۵ ساله امکان‌پذیر است

 

وجود مجتمع‌های مسکونی بسیاری که توسط شرکت‌های مختلف اداره می‌شوند باعث شده تا قیمت‌های مناسبی برای خرید خانه در استانبول وجود داشته باشد.

 

شرایط و محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

هر فرد خارجی می‌تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کند. شهروندان خارجی حق تملک و یا اجاره زمین‌هایی که در مناطق نظامی و امنیتی واقع شده باشد را ندارند. همچنین قرارداد خرید ملک در ترکیه بر اساس شرایط زیر برای ملک‌های مسکونی و تجاری می‌تواند باطل شود:

 

اگر ملک مورد معامله باعث نقض یا شکسته شدن قوانین کشور ترکیه شده باشد

عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان‌های امنیتی باعث لغو قراداد می‌شود

پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه ها می‌تواند موجب باطل شدن مالکیت فرد شود

عدم پایان کار طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه

 

 

?????? ????? ?? ?????