?????

شرایط تحصیل درترکیه

در سال های اخیر به دلایل متعددی استقبال از دانشگاه های ترکیه چشم گیر بوده است.

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از بهترین دانشگاه های ترکیه با شرکت در آزمون  yös  یا شرط معدل در گروه رشته های پزشکی و غیر پزشکی و در دانشگاه های ترک زبان و انگلیسی زبان و همچنین دانشگاه های دولتی و غیر دولتی امکان پذیر است.

 

ثبت نام دانشگاه ها در آزمون yös (آزمون پذیرش دانشجو اتباع خارجی) دانشگاه های  دولتی ترکیه از تاریخ ۷ ژانویه  آغاز می شود.

چرا در ترکیه تحصیل کنیم؟!

 • هزینه های معقول نسبت به تحصیل در کشورهای اروپایی
 • دانشگاه های معتبر با رتبه های جهانی بالا
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی
 • رفت و آمد آسان
 • بهره مندی از امکانات و تخفیف های دانشجویی

مدارک مورد نیاز تحصیل در مقطع کارشناسی

 • ارائه مدرک دیپلم معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی ielts یاtofel    یا مدرک زبان ترکی تومر
 • گواهی مبنی بر توانایی مالی
 • در برخی دانشگاه ها شرط معدل و برخی قبولی در آزمون yös

 

در برخی از دانشگاه ها از ترم دوم به بعد میتوان به صورت انتقالی به دانشگاه های اروپا و آمریکا در همان رشته و ترم تحصیل کرد.

نکته قابل توجه این است که بعد از دانشگاه های انگلیس دانشگاه های ترکیه از سطح بالایی برخوردارند برای مثال دانشگاه حاجت تپه با دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیم دارند .

دانشگاه های ترکیه  دارای امکانات مناسبی از جهت آموزشی امکانات کتابخانه ای اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی لوازم ورزشی متعدد امکانات تفریحی و خدمات درمانی برخوردار است .

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان می باشد و اما دانشجویان دانشگاههای خصوصی به نسبت رشته ی تحصیلی باید مبلغی بین ۱۰ تا ۴۰ هزار لیر را برای یک سال تحصیلی همراه داشت .

نکته ی مهم در رابطه با شهریه دانشگاههای ترکیه این است که  میزان این شهریه ها در هر سال برای هر دانشگاه هر چند به صورت جزیی تغییر می کنند. لذا دانشجو، در مرحله ی پذیرش گرفتن از هر دانشگاه، از مبلغ دقیق شهریه آگاه خواهد شد.

تحصیل در کشور ترکیه در زمان حال مورد استقبال و توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی گرفته است. چرا که این کشور دارای استانداردهای آموزشی مطابق با کشور آمریکا بوده و رشته های تحصیلی متنوعی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود. نکته ی دیگر این است که دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار بین المللی بوده و مدارک صادر شده از آن ها در تمام کشور ها پذیرفته شده هستند. به علاوه هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، مقرون به صرفه است. مجموعه ی این عوامل باعث شده است که این کشور هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را نیز در فهرست پذیرفته شدگان دانشگاه های مختلف داشته باشد.

برای آشنایی با شرایط خاص دانشگاه ها ظرفیت ها  و رشته های موجود با موسسه حقوقی و بین المللی پارسا تماس بگیرید.

 

 

مقطع فوق لیسانس و Ph.D

طول مدت کل دوره ی لیسانس ۴ سال بوده که در صورتی که رشته ی شما پزشکی باشد ۵ سال و اگر دندانپزشکی باشد ۶ سال به طول می انجامد. در مقطع فوق لیسانس، این دوره در کشور ترکیه به دو گروه آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می شود. دوره ی آموزش محور ۲ سال و دیگری حدودا ۵ سال است. مقطع دکترا در کشور ترکیه ۴ سال به طول می انجامد. البته در بعضی موارد مدت تحصیل به رشته ی تحصیلی و دانشگاه نیز بستگی دارد و ممکن است بیشتر و یا کمتر باشد.

 

شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و Ph.D

 

در مقطع فوق لیسانس فرد جهت اخذ پذیرش از  دانشگاه باید در  آزمون ales  یا gre  امتیاز لازم را کسب کند .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقاطع فوق لیسانس و دکتری:

 1. مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی و تایئدیه سازمان yök
 2. رزومه تحصیلی
 3. انگیزه نامه تحصیلی
 4. کارنامه آزمون ALES یا GRE
  آزمون  ALESبه‌صورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه دو یا سه بار در سال توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌شود. سؤالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارت‌اند از:
 • مهارت‌های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سؤال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سؤال از Sayısal Bölüm 2
 • مهارت‌های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2
 1. مدرک زبان انگلیسی

یکی از مدارک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند مدرک زبان tofel یا مدرک زبان IELTS و .. یا شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی که همه‌ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌گردد .

نکته: در برخی از دانشگاه‌های ترکیه و در تعدادی از رشته‌های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

۶.شرکت در آزمون TÖMER و اخذ دیپلم زبان ترکی TÖMER برای دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، لازم است. این آزمون در برخی از دانشگاه‌های ترکیه (اعم از ANKARA، GAZİ، EGE و …) به‌صورت هفتگی یا روزانه برگزار می‌شود.

 1. توصیه‌نامه از اساتید ایرانی (حداقل دوتا)