قوانین در سوئد – قانون قرارداد از راه دور و خارج از فروشگاه

وقتی از اینترنت، تلفنی یا از یک فروشنده خارج از فروشگاه خرید می کنید ۱۴ روز وقت دارید که از خرید خود پشیمان شوید. در اینگونه موارد قانون قرارداد از راه دور و خارج از فروشگاه صدق می کند.

قراداد از راه دور

وقتی بصورت سفارش پستی، از برنامه فروش تلویزیونی، از اینترنت یا یک فروشنده تلفنی خرید می کنید خرید شما از راه دور است. یعنی “رو در رو” خرید نکرده‌اید. این قانون در مواردی که شما خودتان با فروشنده تماس بگیرید یا کالایی را از فروشگاه تحویل بگیرید که قرارداد آن از راه دور تنظیم شده باشد نیز صدق می کند.

قرارداد خارج از فروشگاه

این در مواردی است که شما از فروشنده “رو در رو” خرید می‌کنید ولی فروشنده در خارج از فروشگاه حضور دارد و جنس را به شما می‌فروشد. منظور از فروشگاه اماکن ثابت یا متحرکی هستند که فروشنده بطور دائم یا فصلی از آن بعنوان محل کسب و کار خود استفاده می‌کند. مثلاً خرید در درب منزل، میهمانی های خانگی و فروش در گالری‌ها و در خیابانها (فروش در اماکن عمومی) قرارداد خارج از فروشگاه محسوب می‌شوند.

به شما باید همیشه در مورد حق پشیمانی اطلاع رسانی شود

مهمترین بخش‌های این قانون برای شما بعنوان مصرف کننده حق پشیمانی است و در این مورد حق دارید که اطلاع رسانی شوید. وقتی یک کالا را از راه دور یا از یک فروشنده که خارج از فروشگاه فعالیت می‌کند، خریداری می‌کنید ۱۴ روز وقت دارید که از خرید خود پشیمان شوید. اگر قراردادی خارج از فروشگاه تنظیم شود که قیمت آن کمتر از ۴۰۰ کرون باشد، حق پشیمانی صدق نمی‌کند. حق پشیمانی برای خرید در فروشگاه نیز صدق نمی‌کند. از اینرو وقتی از فروشگاهها خرید می‌کنید حق پشیمانی ندارید. اگر یک قرارداد از راه دور برای بیمۀ عُمر یا پس انداز شخصی بازنشستگی تنظیم کنید ۳۰ روز حق پشیمانی دارید.

مهلت پشیمانی چه موقع آغاز می شود؟

مدت زمانی که برای پشیمان شدن از خرید دارید، مهلت پشیمانی نامیده می‌شود. این مهلت از روزی که کالا را تحویل می‌گیرید آغاز می شود. اگر خدماتی را خریداری کنید مهلت پشیمانی از روز تنظیم قرارداد شروع می‌شود. زودترین زمان آغاز مهلت پشیمانی از وقتی است که به شما در مورد حق پشیمانی اطلاع رسانی شده است. در عوض اگر فروشنده به شما در مورد حق پشیمانی اطلاع رسانی نکرده باشد شما یک سال وقت دارید که از خرید خود پشیمان شوید.

فاکتور بازگشتی

اگر از خرید خود پشیمان شوید موظف هستید کالا را برای فروشنده باز پس بفرستید و هزینۀ بازگشت کالا را پرداخت کنید. اگر می‌خواهید از خرید خود اعلام پشیمانی کنید می‌توانید از فرم استاندارد تنظیم شده توسط اداره حمایت از مصرف کنندگان استفاده کنید.

اگر شرکت یا صاحب کسب و کار قانون را رعایت نکرد چه باید انجام دهیم؟

اگر شما و فروشنده به توافق نرسید می‌توانید به کمیته شکایات همگانی (ARN) شکایت کنید که اختلافات بین مصرف کنندگان و شرکتها را بطور رایگان بررسی می‌کند. بخاطر داشته باشید که خوب است قبض رسید، مکاتبات احتمالی از طریق ایمیل و سایر اسناد و مدارک را نگهداری کنید. اینگونه اختلافات می‌تواند در دادگاههای عمومی نیز بررسی شوند، ولی دادگاه یک هزینه برای درخواست اخذ می‌کند و شما ممکن است مجبور شوید مخارج دادرسی را نیز بپردازید.

همچنین اگر یک فروشنده مقررات قانون را رعایت نکند می‌توانید از او به اداره حمایت از مصرف کنندگان شکایت کنید. برای این کار راهنمای شکایت به شما کمک می کند. راهنمای شکایت یک وب سایت خدماتی ساده است که می تواند به شما برای شکایت در مورد یک کالا یا خدمات کمک کند.

متن کامل این قانون در وب سایت پارلمان سوئد موجود است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =