دولت قبرس از سالیان گذشته تا کنون جهت جذب سرمایه های خارجی در اقدامی هوشمندانه نرخ مالیاتی که از شرکت ها اخذ می کند را به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر نگه داشته است. نرخ مالیات پایین به همراه امنیت بسیار بالا و استفاده از مزیت های عضویت در اتحادیه اروپایی باعث شده بسیاری از شرکت های خارجی و مخصوصا انگلیسی برای فرار از مالیات به قبرس پناه ببرند و شرکت خود را در قبرس ثبت کنند و به عنوان یک شرکت قبرسی در کشور خود به فعالیت بپردازند. به دلیل اینکه سالها این کشور مستعمره انگلستان بوده است قوانین مالی و حقوقی قبرس شباهت بسیاری به قوانین کشور انگلستان دارد.

همچنین به دلیل امنیت بالا و آب و هوای خوب، در سالهای گذشته افراد زیادی از کشور روسیه به قبرس آمده اند و  به سرمایه گذاری و کسب و کار مشغول شده اند. 

در حال حاضر توریسم به عنوان منبع اصلی کسب درآمد کشور قبرس به حساب می آید. آب و هوای مدیترانه ای باعث شده حداقل ۸ ماه از سال توریست به کشور قبرس بیاید. ارائه کلیه خدمات مربوط به صنعت توریسم در قبرس باعث درآمدزایی می شود. 

به دلیل مزیت های مالیاتی، ارائه خدمات به شرکت هایی که برای فعالیت به قبرس می آیند از دیگر مشاغل پرسود به حساب می آید. رشته هایی نظیر وکالت، حسابداری، خدمات مالی، IT و غیره از بازار خوبی در قبرس برخوردار هستند. همچنین بسیاری از بروکر ها و شرکت هایی که خدمات فارکس و تریدینگ ارائه می دهند در قبرس فعالیت می کنند که این شرکت ها همواره به دنبال افراد متخصص در این زمینه هستند. 

قبرس به دلیل موقعیت استراتژیکی که در دریای مدیترانه دارد، متصل کننده ۳ قاره اروپا، آفریقا و آسیا به شمار می رود. به همین دلیل بسیاری از شرکت های حمل و نقل دریایی در این جزیره فعال هستند و فعالیت در این بخش یکی از زمینه های خوب درآمدزایی به شمار می رود. 

از سالهای گذشته در قبرس مسئله انرژی یکی از مشکلات اصلی این جزیره بوده است. به همین دلیل شرکت هایی که در مورد انرژی های نوین فعالیت می کنند همواره از بازار خوبی در قبرس برخوردارند. به عنوان مثال، بر روی بام تمام خانه های قبرسی شما می توانید صفحات خورشیدی برای تولید انرژی برق را مشاهده نمایید. 

از دیگر زمینه های خوبی که برای فعالیت در قبرس وجود دارد می توان به بخش تولید اشاره کرد. کالاهایی که در قبرس تولید شده باشند، به راحتی استانداردهای اتحادیه اروپا را دریافت می کنند و می توان بدون پرداخت مالیات آنها را به سایر کشورهای اروپایی صادر کرد. به دلیل محدودیت هایی که در واردات کالا از کشورهایی نظیر چین به کشورهای اتحادیه اروپایی وجود دارد، بسیاری از شرکت های چینی اقدام به راه اندازی کارخانه ها و کارگاه هایی برای مونتاژ و بسته بندی محصولات خود در خاک قبرس کرده اند. بدین ترتیب محصول چینی تولید شده با نام اتحادیه اروپا وارد بازار می گردد. 

همچنین بحث ساخت و ساز املاک از دیگر بخش هایی است که می توان روی آن کار کرد، اگر چه در چند سال گذشته همزمان با بحران اقتصادی جهانی، بخش املاک قبرس هم افول داشته است ولی به دلیل دورنمای روشنی که وجود دارد پروژه های ساختمانی زیادی در قبرس در حال انجام است. 

اخیرا میادین عظیمی از نفت و گاز در جنوب قبرس پیدا شده است و قبرس در حال ایجاد زیرساخت های لازم برای استخراج از این میادین می باشد. با توجه به جمعیت کم این کشور، پیش بینی می شود که قبرس تا چند سال آینده به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شود. همچنین به دلیل ممانعت قبرس از ورود ترکیه به اتحادیه اروپا و همچنین سهم خواهی ترکیه از میادین نفت و گاز دریای مدیترانه، مسئله بین ترکیه و قبرس بر سر بخش های اشغالی و عضویت قبرس در پیمان شینگن در حال حل شدن است. 

می توان پیش بینی کرد که در آینده فعالیت در بخش نفت و گاز قبرس به یکی از زمینه های پردرآمد کاری در این جزیره تبدیل شود.