آمریکا سومین کشور دنیا از نظر مساحت و جمعیت است.از نظر بزرگی اقتصاد در جایگاه نخست دنیا قرار دارد، و دارای پیشرفته ترین تکنولوژی است. دانشگاه های این کشور از با کیفیت ترین موسسات آموزشی هستند به طوری که اولین مقصد دانشجویان جهان است و بیش از ۸۰۰،۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل هستند.

از سال ۲۰۱۱، سختگیری برای صدور ویزا بیشتر شده است. از مواردی که اهمیت زیادی در دریافت ویزا دارند میتوان به داشتن تمکن مالی و دلایل محکم برای بازگشت به وطن دانشجو اشاره کرد.

ویزای آمریکا توسط وزارت امور خارجه این کشور صادر میشود.وزارت امنیت آمریکا بر  سازمان حفاظت از مرزها و آژانس های مهاجرتی نظارت دارد. هم چنین سازمان مهاجرت بر هر یک از افرادی که از مرز های این کشور عبور میکند، نظارت میکند.

برای تحصیل در آمریکا، سه نوع ویزا صادر میشود: F-1 ، M-1 و J-1

ویزای F-1 برای دانشجویانی است که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا شده اند. دریافت این ویزا، نیازمند انجام مراحل و پروسه های خاصی است که در پست های بعد با آن ها بیشتر آشنا میشویم. با داشتن این ویزا، شما میتوانید از مزایایی مانند به همراه بردن همسر وفرزندان خود به آمریکا، اجازه کار برای همسر خود، تحصیل برای فرزندان خود و هم چنین کار دانشجویی برای خود بهره مند شوید.

ویزای J-1 نوعی ویزای توریستی برای اساتید، پژوهشگران، کارآموزان دارای شرایط، دانشجویان دانشگاه، معلمان، دانش آموزان دوره متوسطه، متخصصین غیرآکادمیک، پزشک خارجی، بازدیدکننده بین المللی، بازدیدکننده دولتی، مشاور کمپ، دانشجوی تابستانی در برنامه کاری یا سفر یا دانشمندانی است که مدت کوتاه در آمریکا خواهند بود. انتظار می رود شرکت کنندگان در پایان این برنامه به کشور خود بازگردند تا از تجربه و مهارتی که در آمریکا کسب کرده اند استفاده کنند. ابن افراد باید از طرف کشور مبدا از لحاظ مالی حمایت شده باشند. سازمان های  مهاجرت یا وزارت امنیت آمریکا در صورت وجود مشکلات مالی می توانند اجازه کار خارج از محیط دانشگاه در آمریکا را پس از گذشت یک سال تحصیلی صادر کنند.

ویزای M-1 برای دانشجویانی صادر میشود که در دوره های کاری ثبت نام کرده باشند. با داشتن این ویزا به دانشجواجازه کار داده نمی شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی
متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید معدل بالا و مدرک IELTS با حداقل نمره ۶  و یا تافل معادل ان داشته  باشند.دریافت پذیرش مقطع کارشناسی به سابقه تحصیلی فرد متقاضی بستگی دارد. اگر دانشجو حداقل نمره زبان را نداشته باشد، باید در دوره های آموزشی زبان نیز شرکت کند.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاههای آمریکا، باید دیپلم ۱۲ ساله و یا فوق دیپلم فنی (برای کسانی که دیپلم ۱۱ ساله دارند) داشته باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
دوره کارشناسی ارشد حدود ۱ تا ۳ سال طول میکشد.در این دوره حدودا بین ۶ تا ۸ واحد تخصصی گذرانده میشود و در پایان دوره پایان نامه و یا پروژه تحقیقاتی ارائه میشود.

پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان آمریکا دوبار در سال صورت میگیرد: ژانویه و سپتامبر. مراحل دریافت پذیرش حدودا ۳ الی ۴ ماه طول میکشد. برای پذیرش باید مدرک کارشناسی مرتبط داشته باشید. حداقل معدل برای پذیرش دانشگاه مشخص نشده است ولی معمولا معدلی بیشتر از ۱۴ از ۲۰ نیاز است. هم چنین باید مدرک IELTS با نمره حداقل ۶ و مدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته ها را داشته باشید.

تحصیل در مقطع دکتری

مقطع دکتری که بین ۳ تا ۵ سال بطول می انجامد، تاکید و توجه بیشتر بر رزومه علمی پژوهشی و تحقیقاتی متقاضی است. اقدام برای اخذ پذیرش دوره دکتری محدود به دوره زمانی خاصی نیست و در هر زمان میتوانید اقدام کنید.

چگونگی پر کردن موفقیت آمیز فرم های تقاضا و ثبت نام و گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا، از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای درخواست پذیرش، باید فرم های خاصی را به دقت تکمیل و ارسال نمایید.برای دریافت راهنمایی در این زمینه میتوانید از راهنمایی های مشاورین موسسه حقوقی و بین المللی پارسا بهره ببرید.

مدارک مورد نیاز

مدارک مقطع کارشناسی

 • مدرک دیپلم و ریز نمرات تمامی سال های دبیرستان
 • امتحان SAT و ACT و یا (TOEFL, iBT: 80; CBT: 220; PBT: 550) یا IELTS ۶
 • فرم های تقاضای ثبت نام دانشگاه مورد نظر

مدارک مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز شامل IELTS یا TOEFL یا GRE یا GMAT
 • دو توصیه نامه استاد
 • رزومه به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه تحصیلی

مدارک مقطع دکتری

 • دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, TOEFL, GRE , GMAT)
 • حداقل دو توصیه نامه از اساتید (Letter of Recommendation)
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی (Letter of motivation / statement of purpose)
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی ( dissertation proposal)
 • خلاصه موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد و شرحی از تحقیقات و مقالات علمی

 

هزینه های زندگی

هزینه زندگی در این کشور سالیانه حدود ۱۲۰۰۰ دلار است.  این عدد همراه با همسر حدود ۵۰۰۰ دلار و برای هر فرزند حدود ۴۰۰۰ اضافه میشود. داشتن بیمه در آمریکا لسیار مهم است و هزینه آن حدود ۳۵۰۰ -۴۰۰۰ سالیانه برای خانواده است.

هزینه مسکن

در بدو ورود به آمریکا بهتر است از خوابگاه های دانشجویی و یا مسافر خانه های ارزان استفاده کنید و پس از مدتی به دنبال اجاره مسکن بروید.اجاره یک منزل بسته به فاکتور هایی مانند فاصله از مترو، مبله بودن و …. تغییر میکند.

کار در دوران دانشجویی

در دوران دانشجویی میتوانید هم داخل دانشگاه و هم خارج از دانشگاه به کار بپردازید که البته شرایط و قوانین خاص خودش را دارد.
برای آشنایی با این شرایط میتوانید از مشاورین ما در موسسه حقوقی و بین المللی پارسا راهنمایی دریافت کنید.

کار پس از اتمام تحصیل

پس از اتمام تحصیل در صورتی که دارای یک تخصص حرفه ای باشید و از سوی یک کارفرمای آمریکایی به کار دعوت شوید، میتوناید درخواست ویزای H1 دهید. با این ویزا همسر و فرزندان شما نیز میتوانند در آمریکا حضور داشته باشند.