Estonia

استونی کشوری است در اروپا و در جنوب خلیج فنلاند.پایتخت تالین و جمعیت این کشور ۱,۳۴۱,۶۶۴ نفر است.کوچک ترین و شمالی ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است.در این کشور، دریاچه های فراوان و جنگلهای متراکم زیادی، به چشم می خورد.واحد پول آن کرون استونی.ویژگی آب و هوای معتدل و مرطوب این کشور تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد است. میزان با سوادی در این کشور تقریبا ۱۰۰% است.سنین تحصیل اجباری از ۷ تا ۱۷ سال است. این کشور یکی از کم جمعیت ترین کشورهای اروپایی می باشد. در استونی، شما در یک جامعه با ارتباطات بسیار قوی با هم زندگی خواهید کرد. تقریبا در تمامی اماکن وجود Wi-Fi امری بسیار است. بسیاری از فعالیت‌های روزانه به دلیل وسعت دامنه فناوری اطلاعات ، بسیار راحت‌تر شده است. برای مثال فقط در ۱۸ دقیقه می‌توان یک شرکت ثبت کرد..کارآفرینی و ایدههای خلاقانه  در استونی مورد استقبال قرار میگیرند . این مساله سبب گسترش مشاغل جدید در استونی شده است به طوری که به استونی، دره سیلیکون اروپا میگویند. با داشتن این ویژگی ها، هزینه های زندگی در استونی تا مقدار قابل توجه‌ای کاهش پیدا کرده است.

در این کشور کوچک اتحادیه اروپا، تحصیلات دانشگاهی علاوه بر ارزش بالای مدارک آنها، شهریه‌های نسبتا ارزان، هزینه های زندگی پایین و بورسیه‌های مختلف برای دانشجویان بین‌المللی دارند.

برای یک دانشجوی تمام وقت در استونی، تخفیفات دانشجویی و پیشنهادات ویژه‌ایی ارائه می شود.به علاوه دانشجویان میتوانند همزمان با تحصیل در دانشگاه به انجام شغل‌های نیمه‌وقت و تمام‌وقت مشغول شوند که میتواند کیفیت زندگی را بهبود دهد و هزینه ها را نیز رفع کند.

متقاضیان مهاجرت به استونی بعد از کسب اقامت و تابعیت استونی می توانند بدون ویزا به کشور آمریکا سفر کنند. کشور استونی با دارا بودن دانشگاه های معتبر با رنکینگ خوب جهانی و با تحصیل رایگان یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت و تحصیل می باشد. زبان تحصیل در دانشگاه های استونی به سه زبان انگلیسی، روسی و استونیایی می باشد

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی استونی

تحصیل در استونی در مقطع لیسانس حدود ۳ تا ۴ سال طول میکشد و برای رشته های علوم مهندسی به صورت رایگان می باشد. در مقطع کارشناسی در بیشتر رشته ها به دانشجویان مبلغی حدود ۳۵۰ یورو در ماهانه به عنوان کمک هزینه تحصیلی پرداخت می شود، که باعث کاسته شدن هزینه های زندگی دانشجویی میشود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد استونی

دره کارشناسی ارشد در استونی ۲ ساله است و برای بیشتر رشته ها از جمله مهندسی، علوم انسانی، صنایع، کامپیوتر و… به صورت رایگان می باشد.

مقطع دکترا نیز ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند البته تحصیل در اغلب رشته ها به صورت رایگان می باشد.

هزینه تحصیل استونی بر اساس نیازهای دانشجویان

هزینه های زندگی در این کشور زیبا، بسیار مقرون به‌صرفه و حتی در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی پایین‌تر هستند. بازخورد عمومی خارجی‌هایی که مدتی در استونی زندگی کرده‌اند این است که شرایط زندگی در استونی با اروپای غربی یکسان است. هزینه های زندگی دانشجویان بستگی به مسکن، سبک زندگی و طریقه دخل و خرج آن‌ها دارد.

واحد پول این کشور یورو است و تقریبا ماهی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو (۱۲۰۰۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰۰۰ تومان) هزینه زندگی برای هر فرد تخمین زده شده است.

بیشترین مقدار هزینه تحصیل در استونی هر فرد، هزینه مسکن است. هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی از ماهی ۱۰۰ یورو (۴۰۰۰۰۰ تومان)، شروع می‌شود.

متوسط حقوق برای کار دانشجویی در هر ماه از ۴۰۰ یورو تا ۱۱۰۰ یورو می باشد اما آن دسته از دانشجویانی که تمایل به انجام کار ساعتی دارند حدود ۷ یورو در ساعت دریافت می نمایند البته لازم به ذکر است که ساعت مجاز کار کردن در روز ۸ ساعت و در هفته ۴۰ ساعت می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود ۶ ماه زمان دارند تا کار مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوند سپس می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.