Belgium

تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک در غرب اروپا  شده و با کشورهای آلمان ، فرانسه، هلند، و لوکزامبورگ همسایه است.این کشور از بنیانگذاران اصلی اتحادیه اروپا است و مقر اصلی آن در شهر بروکسل  پایتخت کشور بلژیک میباشد.

یکی از راه های مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای تحصیلی است. اغلب دانشگاه های بلژیک در سطح علمی بسیار بالایی دارند. هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی کم است و از نظر اقتصادی شرایط بسیار خوبی دارد. اگر علاقه مندید در یکی از دانشگاه های بلژیک تحصیل کنید با مشاورین ما در موسسه حقوقی و بین المللی پارسا در ارتباط باشید.

زبان رسمی مردم بلژیک: هلندی، آلمانی و فرانسوی است که در مناطق مختلف، متفاوت است. در شمال بلژیک مردم اغلب به زبان هلندی در جنوب به زبان فرانسه، در بخش والونیا واقع در جنوب بلژیک اغلب به زبان آلمانی و در بروکسل به دو زبان هلندی و فرانسوی صحبت می کنند.

شما میتوانید با ویزای تحصیلی به بلژیک رفته و پس از اخذ اقامت این کشور به این کشور مهاجرت کنید، البته از روش های دیگر مانند اخذ ویزای سرمایه گذاری در بلژیک و یا ویزای کار در بلژیک این کار را انجام دهید، البته توجه داشته باشید که شرایط ویزای کار اتریش  یا آلمان در مقایسه با بلژیک بسیار بهتر است.

 

شرایط تحصیل در بلژیک

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل میتوانند در دانشگاه ها یا موسسات آموزشی عالی ادامه تحصیل بدهند . در موسسات آموزش عالی رشته هایی همچون بهداشت، موسیقی، ، معماری و … درس داده میشود که این تدریس در دو مرحله صورت میگیرد: مرحله اول به صورت عملی و مرحله دوم به صورت پژوهشی و علمی.

تحصیل در دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان به صورت نسبتاً رایگان است. تنها تعدادی از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی از دانشجویان شهریه دریافت می کنند. دوران تحصیلی شامل ۳ مقطع: ابتدایی، متوسطه و دبیرستان  و دانشگاه میشود که دانش آموزان پس از اتمام مقطع دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم میتوانند به دانشگاه بروند.

هم چنین متقاضیان تحصیل در رشته های : پزشکی، دندان پزشکی و مهندسی باید در آزمون ورودی دانشگاه ها نیز شرکت کنند. همین شرط باعث شده عده ی زیادی که میخواهند به طور رایگان تحصیل کنند ، اتریش یا آلمان را انتخاب می کنند.

در دانشگاه های بلژیک  امکانات بسیار زیادی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. تمامی دانشجویان به کامپوتر دسترسی داشته و  حتی دانشجویان در مقاطع ارشد و دکترا به تمامی امکانات از جمله پرینترچاپگر و اسکنر به صورت شخصی دسترسی دارند.

دوره تحصیلی دانشگاه های بلژیک در ماه های سپتامبر و اکتبر آغاز می شود. در اغلب دانشگاه های بلژیک دروس به زبان انگلیسی درس داده می شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک

تحصیل در بلژیک در مقطع لیسانس بین ۳ تا ۴ سال زمان میبرد. در این دوره اساتید تنها سرفصل ها و منابع را به دانشجویان آموزش داده و قسمت های اصلی دروس را خود دانشجویان مطالعه می کنند. هزینه زندگی دانشجویی در این مقطع تحصیلی در ماه حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو شامل: بیمه، مسکن ، خوراک ، رفت و آمد و … می شود که بخش اصلی آن مربوط به هزینه مسکن است ..در مقطع لیسانس دانشجویان اجازه دارند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند و مبلغی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ یورو در هفته حقوق دریافت کنند که این مبلغ هزینه های دانشجو را تا حد زیادی پوشش می دهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

دوره ارشد دانشگاه های بلژیک حدود ۱ تا ۲ سال است. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس میتوانند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند و مبلغی حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته دریافت کنند.

مدارکی که دانشجویان برای گرفتن ویزای تحصیلی در این مقطع  نیاز دارند عبارتست از: مدارک کامل شناسایی، سوابق تحصیلی، مدرک زبان ، و ارائه یک حساب بانکی که نشان دهنده پشتوانه مالی برای هزینه های یکسال زندگی در بلژیک باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در بلژیک

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا هم میتوانند از بورسیه تحصیلی بلژیک استفاده کنند و هم شهریه دانشگاه را خودشان بپردازند. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه میشوند ماهانه حدود ۲۰۰۰ دلار دریافت میکنند که همین سبب میشود رقابت برای اخذ بورسیه بسیار زیاد باشد.

قابل ذکر است کسانی که مدرک کارشناسی و ارشد خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده باشند و مدرک زبان و مقالات بین المللی دارا باشند شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه تحصیلی دارند. علاوه بر آن دانشجویان باید نظر یک استاد راهنما برای تاییدپایان نامه خود جلب کنند. اغلب رشته های مقطع دکترا به زبان انگلیسی تدریس میشوند . دانشجویان دکترا میتوانند ۳۰ ساعت در هفته کار کنند و حقوقی حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته دریافت کنند که این مبلغ به راحتی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی فرد دانشجو را پوشش میدهد.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در زمینه اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور بلژیک با مشاورین و وکلای ما در مؤسسه حقوقی بین المللی پارسادر ارتباط باشید. گام اول برای این کار، تکمیل فرم ارزیابی آنلاین و رایگان می‌باشد، برای تکمیل فرم اینجا کلیک کنید.