Hungry

شرایط تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی است. اگر علاقه مند به تحصیل در اروپا هستید، این کشور مقصد خوبی برای شما خواهد بود. از سال ۲۰۰۴، پس اینکه مجارستان به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، تعداد افراد خارجی و مهاجر در این کشور افزایش یافت.

کشور مجارستان، در گذشته دارای اقتصاد کمونیستی بود اما در حال حاضر، یک اقتصاد پر رونق و پر جنب و جوش با نرخ بالایی از سرمایه گذاری است. به طوری که بیشترین نرخ افت بیکاری را در بین کشور های اروپایی دارد.این کشور، کشور ارزانی نیست و از نظر هزینه ها با سایر کشورهای اروپایی تقریبا برابری میکند اما هم چنان مقصد خوبی برای افرادیست که میخواهند در این کشور تحصیل کنند.

شرایط تحصیل در مجارستان :

سیستم تحصیلی دانشگاهها همانند ایران سیستم ترمیک و دو ترم در سال می باشد. دوره تحصیلی دانشگاه ها در ماه های سپتامبر و ژانویه آغاز میشود. زمان شروع  ثبت نام متقاضیان برای  مقطع کارشناسی و دوره پیش دانشگاهی حداقل یک ماه قبل از شروع دوره تحصیلی و  برای  داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حداقل ۳ ماه قبل از آغاز ترم می باشد .

هم چنین ترم فشرده پیش دانشگاهی و آماده سازی علوم پزشکی در کالج بین المللی ۷ ژانویه در دانشگاه علوم پزشکی پچ حدود ۷ فوریه هر سال آغاز می شود و برای ثبت نام دو ماه قبل  از شروع باید اقدام کرد

زبان تدریس و تحصیل در دانشگاههای مجارستان

زبان تدریس در مجارستان، انگلیسی و آلمانی (در بعضی از دانشگاهها) و فرانسوی(در بعضی از دانشگاهها) و مجاری می باشد و برای یادگیری  زبان انگلیسی دوره ۹ ماهه ی آموزش زبان به نام دوره پرپاریتوری کورس وجود دارد .

دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند و یا زبان انگلیسی ضعیفی دارند توصیه می شود حتما دوره زبان  انگلیسی را گذرانده و سپس مهاجرت کنند و دانشجویانی که در زبان حد متوسط   (Intermediate)  به بالا هستند می توانند وارد دوره پیش دانشگاهی شوند.

شهریه دانشگاه‌های مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان تر است. همچنین این هزینه بنا به دانشگاه و رشته تحصیلی نیز متفاوت است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در شهر بوداپست پایتخت این کشور،  بین ۶,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ دلار و سایر شهرها ۵,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ دلار است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا بین ۶,۴۰۰ تا ۹,۰۰۰ دلار و برای رشته‌های پزشکی از ۹,۰۰۰ تا ۱۷,۰۰۰ دلار، دندانپزشکی ۱۵,۹۰۰ دلار و داروسازی ۹,۵۰۰ دلار است.

هزینه زندگی در مجارستان

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در شهر بوداپست ماهانه حداقل ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است که شامل اجاره مسکن ، هزینه آب، برق و گاز و… میشود. هزینه زندگی ماهانه در دیگر شهرها حداقل ۶۰۰ یورو است.

ویزا و کار دانشجویی در مجارستان

مجارستان از کشورهای حوزه شینگن بوده و متقاضی با داشتن ویزای تحصیلی این کشور می‌تواند به تمام کشور های حوزه شینگن در سفر کند. دانشجویان بین المللی که از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند و میخواهند بیشتر از ۹۰ روز متوالی در مجارستان اقامت داشته باشند ، باید برای گرفتن ویزای طولانی مدت تحصیلی برای اقامت در کشور اقدام کنند.

برای دریافت ویزای دانشجویی برای مجارستان، ابتدا باید پذیرش خود را از یک دانشگاه مجارستانی دریافت کرده و مدارک لازم برای اثبات توانایی مالی خود در طول دوره تحصیل تهیه کنید. شما فقط می توانید درخواست ویزای دانشجویی خود را به کنسولگری یا سفارت مجارستان در کشور اقامت دائم خود ارائه دهید. در نظر داشته باشید که روند صدور ویزا معمولا حدود یک تا سه ماه طول می‌کشد.

شرایط کار دانشجویی

طبق قانون کشور مجارستان دانشجویان خارجی که در این  کشور مشغول ادامه تحصیل هستند ، اجازه دارند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.که این کار نوعی کار پاره وقت محسوب می شود که دو سال سابقه کار در دوران دانشجویی و به صورت پاره وقت معادل یک سال کار تمام وقت محسوب می‌شود.