Portugal

تحصیل در پرتغال

 

پرتغال یکی از مقصدهای  متقاضیان ادامه تحصیل در اروپا و مهاجرت به این قاره است،

تحصیل در پرتغال در واقع گامی  در راستای  ورود به اروپا و زندگی در حوزه شنگن می باشد و امکان گرفتن ویزای شنگن را برای متقاضی فراهم می کند.

قرار گرفتن این کشور در جوار کشور توریستی اسپانیا یکی از دلایل جذب این کشور برای ادامه تحصیل متقاضیان می باشد. یکی دیگر از جذابیت های این کشور پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در کشور پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی است، چرا که لیسبون، پایتخت پرتغال، ارزانترین پایتخت اروپا محسوب میشود.

 

از مزایای تحصیل در پرتغال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایین بودن هزینه زندگی و تحصیل
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های پرتغال
 • امکان تحصیل در مقاطع مختلف بدون نیاز به مدرک زبان (با طی دوره های زبان در پرتغال)
 • امکان ادامه تحصیل در پرتغال با داشتن مدرک تحصیلی از تمام دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم شامل دانشگاه آزاد، پیام نور و…
 • امکان اخذ پذیرش در تمامی طول سال تحصیلی
 • امکان سفر به تمام کشورهای ناحیه شنگن با داشتن ویزای تحصیلی

 

 • تحصیل در مدارس پرتغال:

تحصیل درمقطع ابتدایی در مدارس پرتغال از سن ۶ سالگی شروع می شود و تا ۱۵ سالگی ادامه می یابد. پس از اتمام این مقطع،  فرد با داشتن مدرک دیپلم اجازه ورود به بهترین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پرتغال را دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال:

دوره لیسانس در پرتغال ۳ الی ۴ سال است و دانشجویان باید ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد درسی را بگذرانند. دروس در دانشگاه های پرتغال در مقطع لیسانس به دو زبان پرتغالی و اسپانیایی و در تعداد کمی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها زبان انگلیسی ارائه می شوند. متقاضیان با مدرک دیپلم یعنی پس از  ۹ سال تحصیل در مدارس پرتغال (معادل مدرک پیش دانشگاهی ایران) می توانند وارد دانشگاه شوند؛ البته افرادی که مدرک دیپلم دارند (ولی مدرک پیش دانشگاهی ندارند) نیز می توانند جهت گذارندن دوره پیش دانشگاهی وارد پرتغال شده  و پس از اتمام آن، به دانشگاه راه پیدا کنند. برای ورود به دانشگاه های پرتغال در مقطع لیسانس باید نمره ۶ آزمون آیلتس و یا نمره معادل آن در آزمون تافل را داشت.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال:

 

دوره کارشناسی ارشد در پرتغال ۲ سال است . زبان های تدریس هم انگلیسی و هم پرتغالی می باشد ؛ برای زبان انگلیسی دانشجو باید مدرک آزمون آیلتس با نمره ۶-۵/۶ را به دانشگاه ارائه دهد. در صورت نداشتن مدرک ، فرد می تواند دوره های آموزش زبان انگلیسی را به مدت ۵ هفته و با هزینه ۱۲۰۰ یورو ؛ و یا در صوت تمایل به تحصیل به زبان پرتغالی دوره های آموزش زبان پرتغالی را با هزینه کمتر نسبت به زبان انگلیسی به صورت فشرده و یا غیر فشرده و با هزینه ی ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو بگذراند. پیشنهاد ما این است که برای صرفه جویی در زمان و هزینه دانشجویان در ایران مدرک زبان خود را دریافت کنند.

 • تحصیل در دوره دکترا در پرتغال:

مقطع دکترا در پرتغال ۳ الی ۵ سال است. تحصیل در این مقطع به صورت پژوهشی و انجام کارهای عملی بوده و دانشجویان باید پایان نامه ارائه دهند. متقاضیان ورود به مقطع دکترا در پرتغال به ۳ دسته تقسیم میشوند:

–    دانشجویان با سوابق تحصیلی عالی مانند: معدل کل بالای ۱۷ ،داشتن مقالات ISI، نمرات GRE و یا GMAT مناسب و یا نمره ی تافل و یا آیلتس عالی که این افراد امکان دریافت بورسیه را از دانشگاه های پرتغال به دست می آورند.

–    افرادی با سوابق تحصیلی معمولی که کم تر از دو سال از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی اشان گذشته باشد

–    افرادی که بیش از دو سال از دریافت آخرین مدرک تحصیلی اشان سپری شده است.

 • شرایط تحصیل در پرتغال:

الف) هزینه های زندگی دانشجویی در پرتغال:

هزینه زندگی یک دانشجو در پرتغال حدود ۱۵۰۰ تا ۲۷۰۰ یورو (بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی) در هر سال است که این مقدار هزینه های مسکن و غذا و رفت و آمد و سایر هزینه های یک دانشجو را شامل می شود. به یاد داشته باشید که برای ادامه تحصیل در پرتغال و مهاجرت به پرتغال باید قبل از رفتن مدرکی مبنی بر پشتوانه مالی فرد برای یک سال زندگی در پرتغال، به سفارت پرتغال ارائه شود . البته لازم به ذکر است برای مثال هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی لیسبون سالیانه ۳۰۰۰  یورو است که در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این هزینه کم تر است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها مثل انگلستان تقریباً رایگان و یا بسیار ارزان می باشد.

ب) امکان کار در حین و پس از اتمام تحصیل در پرتغال:

فرد می تواند پس از اتمام تحصیل در پرتغال یا در خود کشور پرتغال و یا سایر کشورهای اروپا و حوزه شنگن کار پیدا کند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید و در نتیجه اقامت دائم کشورهای حوزه شنگن را به دست آورد. در ضمن دانشجویان در پرتغال در هر مقطع تحصیلی از حق کار برخوردار می باشند( ۱۰ ساعت در هفته در دوره کارشناسی، ۲۰ ساعت در هفته در دوره کارشناسی ارشد و ۳۰ ساعت در هفته در دوره دکترا) که مجموع درآمد حاصل از این کار حدود ۸ تا ۱۰ یورو در هر ساعت می باشد که این مقدار مکفی هزینه های زندگی دانشجو می باشد اما در خاطر داشته باشید که پیدا کردن کار در حین تحصیل و یا پس از آن به میزان آشنایی فرد با زبان پرتغالی، توانایی ها و قابلیت های شخصی او بستگی دارد.

ج) شروع سال تحصیلی در پرتغال:

در کشور پرتغال اصولاً تاریخ مشخصی برای شروع سال تحصیلی وجود ندارد و هیأت امنای هر دانشگاه مسئول تدوین تقویم دانشگاهی خود می باشد؛ اما معمولاً سال تحصیلی از ۱۵ اکتبر شروع شده و در ۳۱ ژوئیه به پایان می رسد .

با تمام مزایا و شرایط تحصیل در پرتغال که بیان شد، در نظر داشته باشید که تحصیل در پرتغال بیشتر مناسب برای افرادی می باشد که در پرتغال اقوام و و یا آشنایانی دارند که شرایط زندگی در پرتغال را برایشان تسهیل نماید، چرا که کشور پرتغال نسبت به سایر کشورهای اتجادیه اروپا نظیر انگلستان و آلمان و فرانسه و اتریش و … شرایط اقتصادی مساعدی ندارد و با مشکلات اقتصادی زیادی به ویژه پس از بحران های سال ۲۰۰۸ دست و پنجه نرم می کند و با ایجاد طرح های ریاضت اقتصادی و افزایش بیکاری در کشور، یافتن کار در این کشور بسیار مشکل است. هم چنین دانشگاه های پرتغال هم از رنکینگ بسیار پایینی نسبت به دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی و امریکایی برخوردارند.

 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی پرتغال
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • کپی و اصل شناسنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • ارائه یک حساب بانکی با موجودی یکسال هزینه زندگی در پرتغال جهت اثبات پشتوانه مالی
 • مدرک زبان
 • ۴ قطعه عکس با زمینه سفید

مشاورین و وکلای ما در مؤسسه حقوقی بین المللی پارسا شما را در امر پذیرش تحصیلی در بیشتر کشورهای اروپا یاری می‌دهند، قدم اول برای اخذ پذیرش تحصیلی پر کردن فرم ارزیابی آنلاین و رایگان می‌باشد، برای تکمیل فرم ارزیابی اینجا کلیک کنید.