work in germany

تمام فارغ التحصیلان با مدرک دانشگاهی به رسمیت شناخته شده و یا با مدارک دانشگاهی معادل با مدارک دانشگاهی آلمان می توانند ویزای کاری «کارت آبی اتحادیه اروپا» را دریافت کنند. تنها شرط موجود بر اساس شغلی (که برای آن اپلای کرده اید) در آلمان درآمد ناخالص سالیانه به میزان حداقل ۵۲۰۰۰ یورو (۴۳۰۰ یورو در ماه منهای کسورات) می باشد.

متخصصین آکادمیک در رشته های ریاضی، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و متخصصینی مانند پزشکان هم می‌توانند هنگامی که به اندازه کافی به مانند همتاهای آلمانی خود حدود ۴۰۵۶۰ (۳۳۸۰ یورو ماهیانه) یورو در سال به صورت ناخالص درآمد داشته باشند، کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنند. در این مورد Bundesagentur für Arbeit استخدام شما را تایید می کند. چنانچه شما مدرک دانشگاهی خود را از آلمان دریافت کرده باشید نیاز به این تاییده نمی باشد.

دارندگان کارت آبی می‌توانند پس از گذشت ۳۳ ماه اقامتی دائم دریافت کنند. چنانچه حد مورد نیاز دانش زبانی سطح B1 پیش از این مدت زمان ۳۳ ماهه ارائه گردد، اقامت دائم می‌تواند حتی پس از گذشت ۲۱ ماه نیز داده شود.

شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا را ندارید؟ جای نگرانی نیست. برای کار و یا زندگی در آلمان به عنوان یک فرد آکادمیک علاوه بر کارت آبی شانس‌های دیگری نیز وجود دارد. هنگامی که صلاحیت مناسب یک کار را دارید، بر اساس پارگراف ۱۸ بند ۴ قانون مهاجرت، در صورتی که  Bundesagentur für Arbeit استخدام شما را تأیید کند می‌توانید اقامتی برای پذیرش کاری دریافت کنید. برای این منظور نیازی نیست شخصاً اقدام کنید. به محض اینکه شما یک تاییده کاری دریافت کردید، چنانچه در کشوری غیر از آلمان هستید، با سفارت مربوطه در کشورتان مکاتبه نمائید. در آلمان از Ausländerbehörde و یا از Welcome Center در محل اقامتتان کمک های بیشتری دریافت می‌کنید.

 

فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی آلمان (Hochschulen)

چنانچه در یکی از مراکز آموزش عالی آلمان تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رسانده اید، می‌توانید در آلمان کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود انجام دهید. شرایط اجازه اقامت را اداره مهاجرین در اختیار شما قرار می‌دهد. هنگامی که در حین تحصیلتان در آلمان جایگاه شغلی ای پیدا نکردید، می‌توانید از اداره مهاجرین به مدت ۱۸ ماه برای جستجوی کار مرتبط با تحصیلاتتان دریافت کنید. در این زمان نیز می‌توانید هرگونه کاری برای گذران زندگی داشته باشید.

فارغ‌التحصیلان دوره های آموزش کاری (Berufsausbildung)

چنانچه یک دوره غیر آکادمیک آموزش کاری در خارج از آلمان را با موفقیت به اتمام رسانده باشید، با مدرک پایان دوره خود که در خارج از آلمان دریافت کرده اید، در صورتی که شرایط زیر را دارا باشید، می‌توانید یک کار در آلمان داشته باشید.

– در آن شغلی که در آلمان مایلید داشته باشید، کمبود نیروی کار مهارت دیده وجود داشته باشد. در اینجا می‌توانید مشاغلی که در این رابطه وجود دارد را مشاهده نمائید.

– برای شما یک پیشنهاد شغلی ویژه وجود داشته باشد. در اینجا لیست پیشنهاد‌های این نوع مشاغل را مشاهده نمائید.

– دوره آموزش شما باید با یک دوره مشابه آلمانی دارای ارزش یکسان باشد. چگونگی به رسمیت شناختن مدرک در آلمان را در وبسایت Anerkrnnung in Deutschland متوجه خواهید شد. شما باید این کار را از قبل در کشور خود انجام دهید.

چنانچه در روند معادل سازی مدرک شما، تشخیص داده شد که به عنوان مثال نیازمند یک دوره عملیاتی مرتبط هستید، می‌توانید برای همین موضوع اجازه اقامتی به مدت ۱۸ ماه در آلمان دریافت کنید. در حین انجام این دوره شما می‌توانید بدون محدودیت زمانی کاری را مرتبط با تخصص خود دنبال کنید.

در «نقطه شروع پروژه برای نیروهای کاری ماهر خارجی» (PuMa) نیروهای کاری ماهر خارجی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، شانس این را پیدا می‌کنند که در ایالت بادت وورتمبرگ در مشاغلی که در لیست هایی که در شرایط دوم و سوم قید شد وجود ندارد کار کنند. درباره PuMa بیشتر بدانید.

اما در انتها باید این نکته را متذکر شویم که اخذ پذیرش کاری از کشورهای حوزه شینگن امکان‌پذیر هست اما ساده نیست، چرا که عده زیادی از خود اروپا نیز برای موقعیت های شغلی آلمان و دیگر کشورهای صنعتی اقدام می‌کنند که این امر شانس شما را برای دریافت موقعیت شغلی کم می‌کند، برای مهاجرت سریعتر و راحت تر پیشنهاد ما این است که از طریق تحصیل در آلمان اقدام کرده و پس از اخذ مدرک بالاتر از این کشور از طریق ویزای کاری اقامت دائم دریافت نمائید.