austria work

ویزای کار اتریش

در صورتی که برای کار یا راه اندازی کسب و کار خود اتریش را در نظر گرفته اید باید به این منظور یک مجوز کار اخذ نمایید. در اغلب موارد، مهاجرت به اتریش بر مبنای یک سیستم امتیاز بندی که ویزاهایی تحت عنوان کارت قرمز-سفید-قرمز شناخته می شوند صورت می گیرد. طرق مختلف اخذ کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش می تواند در ابتدا پیچیده و مشکل به نظر برسد ولی در عمل با در اختیار داشتن مبانی و اصول اولیه، سیستم نسبتا ساده ای دارد.

در ادامه به بررسی روش های مختلف مهاجرت به اتریش از طریق کار می پردازیم.

چه زمانی به ویزای کار اتریش نیاز است؟

در وهله نخست باید مشخص شود که آیا اصلا به ویزای کار اتریش نیاز است یا خیر. در برخی موارد، بسته به ملیت و نقشی که بناست اتخاد کنید، اخذ ویزای کار ضرورتی نخواهد داشت. دارندگان پاسپورت اروپایی از حق اقامت و کار در اتریش برخوردار هستند، با این حال در صورتی که بنا باشد مدت اقامت در اتریش از سه ماه تجاوز کند باید توسط مراجع محلی به ثبت برسد. همچنین شایان ذکر است که در جریان فرایند گذار کرواسی به اتحادیه اروپا، برای اتباع این کشور محدودیت هایی وجود دارد.

در صورتی که شهروند یک کشور ثالث باشید، احتمالا برای اقامت و کار در اتریش به ویزا نیاز خواهید داشت.

کارت آبی اتحادیه اروپا

این نوع مجوز اقامت و کار به شهروندان بسیار ماهر خارج اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا به مدت دو سال در اتریش زندگی و کار کنند. این مجوز به یک پیشنهاد شغلی مورد تایید نیاز دارد و تنها در صورتی به فرد اعطا می شود که AMS (سرویس بازار کار اتریش) مجاب شود که هیچ شهروندی در اتریش یا اتحادیه اروپا برای کار مربوطه واجد شرایط نیست.

تنها متقاضیانی که یک مقطع حداقل سه ساله را در دانشگاه پشت سر گذاشته اند می توانند برای اخذ کارت آبی درخواست دهند. خصوصیات آنها باید با نمایه کار همخوانی داشته باشد و حقوق معین شده در قرارداد کاری باید ۱.۵ برابر میانگین درآمد سالیانه کارکنان تمام وقت در اتریش باشد. ارقام مربوطه به طور منظم توسط Statistik اتریش منتشر می شوند. فرایند درخواست تقریبا هشت هفته به طول می انجامد.

فرایند اخذ ویزای کار اتریش

بخش اعظم مهاجرت به اتریش از طریق سیستم منعطفی صورت می گیرد که کارت قرمز-سفید-قرمز نام دارد و برای اعطای اقامت بر اساس مهارت های نیروهای کار بالقوه آتی و کمبودها در بازار کار اتریش طراحی شده است.

بسته به سطح مهارت ها و قابلیت ها و نوع کاری که در صدد انجام آن هستید می توانید به طرق مختلف به کارت قرمز-سفید-قرمز دست پیدا کنید. . برای این که فرد به عنوان یک نیروی کار کلیدی واجد شرایط باشد، باید بسیار ماهر باشد، تخصص وی جزء مشاغل مورد نیاز کشور اتریش باشد، یک نیروی کار کلیدی خوداشتغال باشد، یا از دانشگاه های اتریش فارغ التحصیل شده باشد.فارغ از نوع ویزا یا مجوزی که در صدد اخذ آن هستید، باید نشان دهید که از تمکن مالی کافی برای تامین مخارج خود و همچنین بیمه سلامت و نیز مکانی برای زندگی برخوردار هستید.

برای این که به عنوان یک نیروی کار بسیار ماهر واجد شرایط باشید باید در طرح امتیازبندی بیش از ۷۰ امتیاز به دست آورید. تحت این سیستم برای مواردی چون قابلیت های حرفه ای، تجربه کاری، مهارت زبانی و سطوح حقوق قبلی تان، امتیاز کسب می کنید.

برای رسیدن به کارت قرمز-سفید-قرمز به این طریق، باید از پیش یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. البته یک گرینه دوم هم وجود دارد که با عنوان کارت قرمز-سفید-قرمز امتیازی شناخته می شود. این گزینه به شما اجازه می دهد تا بدون برخورداری از کارفرمای خاصی در اتریش کار کنید. این کارت تحت شرایط خاصی صادر می شود و معیارهای سخت گیرانه ای دارد. در صورتی که طی ۱۰ ماه از ۱۲ ماه گذشته دارای کارت قرمز-سفید-قرمز بوده اید، می توانید کارت خود را به نوع امتیازی ارتقا دهید و به صورت نامحدود به بازار کار دسترسی پیدا کنید. یعنی به جای کار برای تنها کارفرمایی که نامش روی کارت تان قید شده می توانید به استخدام هر کارفرمایی درآیید.

ویزای جستجوگر کار اتریش

یک مجوز شش ماهه برای نیروهای کار بسیار ماهری در نظر گرفته شده است که خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند و در صدد کار در اتریش هستند ولی هنوز پیشنهاد کاری مطمئنی دریافت نکرده اند و بنابرین نمی توانند برای مجوزهای کاری فوق الذکر اقدام کنند. لطفا توجه داشته باشید که ویزای جستجوگر کار در اتریش به فرد امکان و فرصت کاریابی می دهد – و در صورتی که فرایند کاریابی با موفقیت انجام شود باز هم فرد باید برای اخذ مجوز کار درخواست دهد.

همانند کارت قرمز-سفید-قرمز، ویزای جستجوگر کار بر مبنای یک سیستم امتیازبندی است. متقاضیان باید معیارهای لازم را احراز نمایند تا بتوانند برای این نوع ویزا درخواست دهند. صدور ویزای جستجوگر کار توسط AMS اداره و مدیریت می شود. همه اسناد و مدارک درخواست باید به همراه ترجمه انگلیسی یا آلمانی شان تسلیم شوند.

کلیات فرایند اقامت در اتریش از طریق کار

به غیر از اتباع کشور کرواسی، شهروندان اروپایی می تواند به بازار کار دسترسی آزاد داشته باشند. در صورتی که از خارج اتحادیه اروپا به اتریش مهاجرت می کنید، بسته به شرایط خود می توانید از مجوزهای کار متفاوتی بهره مند شوید: کارت قرمز-سفید-قرمز که به مدت دوازده ماه اعتبار دارد و ارائه مدرک زبان آلمانی برای اخذ آن الزامی است؛ کارت آبی اتحادیه اروپا که ۲۴ ماه اعتبار دارد و به تست زبان آلمانی نیاز ندارد؛ ویزای جستجوگر کار به فرد فرصت کاریابی شش ماهه می دهد و به تبع موفق بودن کاریابی به وی اقامت کاری اعطا می گردد. برای اخذ ویزای جستجوگر کار نیز اخذ مدرک زبان آلمانی الزامی است.

برای اطلاع از فرایند مهاجرت به اتریش از طریق کار با مشاورین حقوقی معتبر در زمینه مهاجرتی مشاوره بگیرید تا شما را از قواعد و اصول این طریق مهاجرت مطلع سازند و راهنمایی های لازم را مبذول دارند.