???? ??? ??????

پرسش های متداول اکسپرس انتری- Express Entry FAQ

 • سیستم Express Entry چیست؟

اکسپرس انتری یک سیستم گزینش است، که برای انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا توسط دولت کانادا اجرا می شود. این سیستم درخواست های متقاضیان مهاجرت به کانادا را در  ۴ برنامه  Federal Skilled Worker، Federal Skilled Trade،Canadian Experience Class  و قسمتی از برنامه هاس استانی موسوم به PNP بررسی می کند.

تحت این سیستم، متقاضی برای مهاجرت به کانادا به شرط داشتن شرایط یکی از این برنامه های ۴ گانه نام خود را اعلام می کند که به آن Expression of Interest(EOI )می گویند. متقاضیان اطلاعات کلی در مورد مهارت ها، تحصیلات و سابقه کاری خود را ثبت می کنند و وارد  Express Entry Pool (به عبارتی مجموعه متقاضیان) می شوند. سپس توسط سیتم رتبه بندی موسوم به Comprehensive Ranking System ( CRS ) یک امتیاز برای آن ها مشخص می شود و با فواصل منظم، متقاضیان با بالاترین امتیاز از مجموعه متقاضیان توسط دولت فدرال، دولت های استان های کانادا (به جز کبک) و کارفرمایان انتخاب می شوند و برای برنامه مهاجرتی انتخابی خود دعوتنامه دریافت می کنند.

بیان ساده :

اگر میخواهید به کانادا مهاجرت کنید، باید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کنید. یک پروفایل ایجاد می کنید، اطلاعات خود را ثبت کرده و برایتان امتیاز محاسبه می شود. اگر امتیاز خوبی داشته باشید، دعوتنامه دریافت خواهید کرد و پس از آن میتوانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

بیان ساده تر :

از مشاورین ما در موسسه حقوقی و بین المللی پارسا راهنمایی بگیرید.

 • سیستم رتبه بندی یا همان Comprehensive Ranking System ( CRS ) چیست؟

این سیستم داوطلبان مهاجرت به کانادا را که پروفایل خود را در سیستم Express Entry ایجاد کرده اند، رتبه بندی می کند. هر فرد بر اساس  فاکتورهایی مانند سن، سطح زبان و تحصیلات و سایقه کاری امتیازی از صفر تا ۱۲۰۰ دریافت می کند. ۶۰۰ امتیاز از ۱۲۰۰ امتیاز بسته به فاکتورهای فردی است و ۶۰۰ امتیاز دیگر در صورت دریافت پیشنهاد شغل یا دریافت گواهی انتخاب از یکی از استانها به فرد داده می شود.

هم چنین قابلیت به روز رسانی این اطلاعات نیز وجود دارد.

اگر میخواهید در مورد این سیستم اطلاعات بیشتری داشته باشید، ، مقاله Comprehensive Ranking System را مطالعه کنید.

 • آیا امتیاز اکسپرس انتری من برای دریافت دعوتنامه کافیست؟!

حداقل امتیاز برای دریافت دعوتنامه همواره ثابت نیست. شما میتوانید حداقل امتیاز های قابل قبول برای دریافت دعوتنامه را در صفحه اخبار اکسپرس انتری ما مشاهده کنید.

اگر نمیدانید که واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستید، فرم ارزیابی را تکمیل کرده و از راهنمایی های مشاوران موسسه حقوقی و بین المللی پارسا در مسیر مهاجرت خود به کانادا استفاده کنید.

 • اگر امتیاز کافی برای پذیرش نداشته باشم، چه کار باید بکنم؟

این سوال بسیار کلی است و نمی توان برای تمامی متقاضیان یک راه حل مشخص تعریف کرد ولی به طور کلی دو راه پیش روی متقاضیان با امتیاز کمتر از حداقل وجود دارد :

 • در هر یک از فاکتورهای سیستم رده بندی، امتیاز خود را افزایش دهید.
 • یک پیشنهاد کاری معتبر و یا دعوت نامه استانی کسب کنید .
 • حداقل امتیاز در قرعه کشی بعدی اکسپرس انتری چه خواهد بود؟

هیچکس جواب این پرسش را به طور قطعی نمی داند. ولی حدود این امتیازات را میتواند بر اساس آخرین قرعه کشی حدس زد.

 • قرعه کشی های اکسپرس انتری در چه تاریخ هایی برگزار می شود؟

اغلب قرعه کشی ها دو هفته یکبار در روزهای چهارشنبه صورت میگیرد، اما با این حال قرعه کشی هایی خارج از این برنامه صورت میگیرد و ما موارد زیادی را اخیرا مشاهده کرده ایم. در مورد این سوال هم کسی نمیتواند پاسخ دهد چرا که مسئولیت آن بر عهده ی اداره مهاجرت است و تنها پاسخ این است : نمیدانیم تا زمانی که اعلام شود.

بهترین راه، چک کردن مداوم اخبار اکسپرس انتری ما است چرا که آن را سریعا پس از اجرای هر قرعه کشی به روز رسانی می کنیم.

 • پروسه این روش مهاجرتی چه قدر طول میکشد؟

اگر  امتیازات خوبی داشته باشید و به صورت فدرال (نه استانی)  اقدام کنید، از شروع تا دریافت ویزا حدود ۸ ماه طول می‌کشد. پس از دریافت ITA ۶۰ روز فرصت دارید تا مدارک را برای اقامت دائم ارسال کنید و پس از ارسال مدارک، ۳ تا ۱۰ ماه باید منتظر ویزای خود باشید.

 • هزینه های مهاجرت از طریق اکسپرس انتری چقدر است؟

ایجاد پروفایل در اکسپرس انتری و وارد شدن به Express Entry Pool رایگان است. پس از دریافت ITA باید مبلغ ۵۵۰ دلار برای پروسه ی بررسی و ۴۹۰ دلار برای اقامت دائم پرداخت کنید. برای همسر خود نیز باید همین مقادیر را پرداخت کرده و برای هر فرزند خود نیز مبلغ ۱۵۰ دلار بپردازید.

 • برای اقدام از طریق اکسپرس انتری، نیاز به مدرک زبان داریم؟

شما باید مهارت زبان انگلیسی خود را با داشتن یک مدرک معتبر اثبات کنید. برای این کار، باید آزمون خود را در مراکز مورد تایید IRCC

گذرانده باشید و نتایج را در پروفایل اکسپرس انتری خود ثبت کنید.

برای زبان انگلیسی، آزمون های CELPIP و IELTS و برای زبان فرانسوی TEF Canada و TEF Canada معتبر هستند.

 • آیا میتوانیم خانواده خود را همراه خود به کانادا ببریم؟

بله، شما میتوانید همسر و فرزندان خود را با خود به کانادا ببرید و برای آن ها نیز اقامت بگیرید.

چون اکسپرس انتری در دو مرحله ارسال پروفایل و سپس درخواست اقامت دائم صورت میگیرد مدارک نیز به دو دسته تقسیم می شود.

سری اول : مدارکی که در هنگام ایجاد پروفایل نیاز دارید شامل :

 • پاسپورت
 • مدارک آزمون های بین المللی زبان
 • مدرک تحصیلی ارزیابی شده
 • دعوتنامه استانی ( گار دریافت کرده اید)
 • پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای کانادایی ( اگر دریافت کرده اید)

توجه کنید که در زمان ایجاد و ثبت پروفایل اکسپرس انتری، به اصل این مدارک و آپلود آن ها نیازی ندارید بلکه صرفا اطلاعات درج شده در آن ها کافیست.

سری دوم : مدارکی که در زمان اقدام برای اقامت دائم نیاز دارید شامل :

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • آزمایش های پزشکی
 • گواهی تمکن مالی

در زمان اقدام برای اقامت دائم، باید اصل مدارک سری اول و دوم را در پروفایلتان آپلود کنید. اگر این مدارک در پروفایل شما موجود نباشند، پرونده شما بررسی نمی شود.

اگر سوال و پاسخ خود را در اینجا پیدا نکردید، میتوانید از طریق وبسایت، کانال تلگرام و پیج اینستاگرام با مشاوران موسسه حقوقی و بین المللی پارسا در ارتباط بوده و از آن ها مشاوره دریافت کنید.